Beylikdüzü'nde Düşen Helikopterin Ön Raporunda Arızaya Rastlanmadı


BEYLİKDÜZÜ’nde 7 kişinin öldüğü helikopter kazasıyla ilgili hazırlanan ön raporda, hazırlanacak esas raporun uluslararası kurallar gereği ilgili devletlerin (ABD-Fransa-Rusya) akredite temsilcilerinin görüşlerine sunulduktan sonra tamamlanacağı ifade edildi. Ön raporda kaza öncesi helikopterde bir arızanın olmadığının da altı çizildi.
Eczacıbaşı Grubu’na ait Sikorsky S76C tipi helikopter 10 Mart 2017 sabahı Atatürk Havalimanı’ndan havalandıktan 4.5 dakika sonra yoğun sisin olduğu Beylikdüzü’nde 9 yıldır kullanılmayan 220 metrelik televizyon kulesine çarparak düştü. Kazada pilotlar Alaattin Nacar ile Ahmet Bulut ve yolcular Salim Özen, Rus yolcular Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova ve Elena Badragan hayatını kaybetti.
Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu araştırma ve inceleme ön raporunu hazırladı. Ön raporda hava aracının tasarım ve üretici ülkesi olarak ABD NTSB’ye, motor imalatçısı ülke olarak Fransa BEA’ya ve kazada hayatını kaybeden vatandaşları olması nedeniyle Rusya MAK’a kaza bildiriminde bulunulduğu, NTSB ve BEA tarafından akredite temsilci ve MAK tarafından uzman temsilci görevlendirildiği anlatıldı.
DEŞİFRE EDİLDİ
Helikopterdeki “Çok amaçlı uçuş kayıt cihazının” (MPFR) çözümlenmesi yapılmak üzere 3 Nisan 2017 tarihinde Fransa BEA’ya nakledildiği, yapılan çalışmada hafıza kartının çıkartılarak deşifre edildiği, toplam 4 dakika 29 saniye süren uçuş esnasında 6 ses dosyasının kaydedilmiş olduğu, ses kaydı ile uçuş verileri Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi’nin bant kayıtları ile senkronize hale getirildiği, değerlendirme sonucunda uçuş süresinde helikopterde herhangi bir arıza emaresine rastlanmadığı bildirildi. BEA’nın ECU incelemesi sonucunda motorlarda da herhangi bir arıza emaresine rastlanmadığı belirtildi.
Burcu Purtul Uçar / Hürriyet
First


EmoticonEmoticon